Imádom a téli leveseket. Imádom a földes aromájú ízeket. A savanykás, pikáns, céklás, káposztás levet. Ez több, mint egy egyszerű leves. Inkább egytálétel. Ez a szláv országokban olyan népszerű étel tartalmas, sűrű és valóban ízbomba. Azért írtam, hogy borscs után szabadon, mert ez is olyan, hogy van egy alap, aztán mindenki úgy gazdagítja, egyszerűsíti, ahogy az ízlése és a lehetőségei engedik. Az eredeti borscs elkészítése elég bonyolult, de leginkább időigényes. Lényegesen leegyszerűsítettem az alapreceptet úgy, hogy közben az ízvilága megmaradjon, illetve az én ízlésemet tükrözze. Tehát következzen most ez a verzió.
Hozzávalók:
- 2 közepes cékla
- 2 db közepes burgonya
- 2 szál sárgarépa
- 1 közepes szál póréhagyma
- 1 ek libazsír
- 6 db savanyú káposzta levél
- 5-6 db csemege uborka + lé
- 40 dkg füstölt sertéscomb
- só, bors
- 2 db babérlevél
- 1 friss rozmaring ág
- 1 chili paprika - opcionális
- 1 tk füstölt fűszerpaprika
- 1 cs. kapor
- 1,5 l alaplé vagy víz
- tejföl - lm tejföl
Elkészítése:
A libazsíron dinszteljük meg a felkarikázott pórét, majd adjuk hozzá a kockára vágott füstölt húst. Pirítsuk össze őket. Tegyük bele a karikára vágott répát, a felkockázott céklát és krumplit, és a felcsíkozott savanyított káposztaleveleket. Ez a megoldás azért jobb, mert karakteresebb így a savanyú káposzta, jobban rá lehet harapni, darabosabb. Fűszerezzük sóval, borssal, babérlevéllel, rozmaringgal, chilivel, és füstölt fűszerpaprikával, ami még jobban elmélyíti a füstös ízt a hús mellett. Öntsük fel az alaplével és forraljuk össze az egészet! Majd vegyünk vissza a láng erejéből, hogy csak gyöngyözzön a lé. Így főzzük fedő alatt 1 órát. Tegyük bele a végén a csemege uborkát darabolva, öntsünk hozzá a levéből annyit, hogy pikánssá savanyítsa a levesünket. Adjuk hozzá az apróra vágott kaprot és egyet rottyantsunk még rajta.
Tálaláskor egy kanál tejföllel kínáljuk. Aki szereti, egy szelet rozskenyérrel is eheti. És hidd el, nem ciki, ha a végén kitörlöd vele a tányért! :)
Jó étvágyat hozzá!