Szerencsére az utóbbi évtizedben egyre nagyobb teret hódít a slow food a fast food-dal szemben.Vagyis egyre több időt szánunk arra, hogy az ételeink otthon készüljenek el, mintsem, hogy gyors éttermekben étkezzünk. De a slow food azt is jelenti, hogy hagyunk időt egy étel elkészítésére, a húsok megsütésére. A változás még nem az igazi, van még bőven hova fejlődnie ennek a "mozgalomnak", de tény, hogy a helyzet sokkal jobb, mint korábban volt.
Ráadásul a slow food, mint elkészítési mód praktikus is, hiszen milyen egyszerű az, amikor csak bepakoljuk a hozzávalókat egy sütésálló edénybe, tepsibe, vagy jénaiba (legjobb, ha van teteje, ha nincs, tökéletes a régóta jól bevált alufólia is). Ez az étel is pont ilyen. Szépen, lassan hagyjuk kifőni a csodás ízeket a húsból, hagyjuk órákon át, hogy az aromák összeérjenek, az alapanyagok alaposan összebarátkozzanak.
- 1 ek olaj
- 1-1,5 kg marhanyak (tarja)
- 2 fej hagyma
- 8 gerezd fokhagyma
- 0,5 kg apróbb burgonya
- 4 db sárgarépa
- 2 db szárzeller
- 3 dl víz
- 1 dl balzsamecet
- 2 ek dijoni mustár
- 1 ek cukor vagy méz
- 2 tk kakukkfű
- só, bors, babérlevél
- 2-4 ek keményítő - esetleges sűrítéshez
- 1 cs petrezselyem
Elkészítése:
Melegítsük elő a sütőt 180 fokra!
Forrósítsuk fel az olajat egy nagyobb öntöttvas vagy egyéb tűzálló tálban. Sózzuk, borsozzuk be alaposan a hús mindkét oldalát és pirítsuk körbe a forró zsiradékban kb. 5 percig oldalanként. Adjuk hozzá a nagyobb darabokra felvágott hagymát, az egész fokhagymákat, a felszeletelt zellerszálakat, kicsit pirítsuk össze őket. Majd öntsük hozzá a vizet, a balzsamecetet, a mustárt, cukrot, kakukkfüvet, sót, borsot. Alaposan keverjük össze. Fedjük le az edényt és tegyük be az előmelegített sütőbe. Fél óra után vegyük vissza 160 fokra a sütő hőmérsékletét. Süssük 5- 6 órán át. Az utolsó 2 órában adjuk hozzá a megpucolt, egészben hagyott, vagy felezett krumplikat és a nagyobb darabokra vágott sárgarépákat.
Ha elkészült, vegyük ki a húst és hagyjuk kicsit pihenni. A zöldségeket is vegyük ki a szószból. Ha sűrűbbnek szeretjük a szaftot, akkor keményítővel sűrítsük be, így nyerünk egy ízekben, aromákban gazdag mártást.
Tálaláskor a húst vágjuk szeletekre, köretként a zamatos szaftban főtt zöldségeket kínáljuk a csodás, gazdag ízvilágú, lével/mártással. Befejezésként szórjuk meg a frissen vágott petrezselyemmel.
Jó étvágyat!