Hogy mi is az a dahl? Vagy daal, avagy dhal, esetleg dal? Ahány tájegység Indiában, annyiféle elnevezés. De egy biztosan közös bennük: hogy hüvelyesekből készül. A szanszkrit eredetű elnevezés tulajdonképpen egy gyűjtőfogalom. Mindenféle lencse-, borsó-, és babféléből készült fűszeres egytálételt hívják így. Az egyszerűség kedvéért én dahl-nak nevezem. Az alapvető fűszere a kurkuma, ez a bázis, de hozzá tartozik még a római kömény, a gyömbér, a chili, a hagyma és a fokhagyma. És innentől aztán szabad a tánc. Bármit tehetünk még hozzá, amihez kedvünk ill. ízlésünk szottyan.
Alapvetően és a legtöbbször lencséből (vörös vagy sima) vagy csicseriborsóból készítik. Én most a lencse mellett döntöttem, és azt hiszem jól tettem. Miután ez egy (általában) vegetáriánus, tehát zöldségekkel és fűszerekkel gazdagított egytálétel, így a legtöbbször köretet is kínálnak hozzá: rizst vagy naan kenyeret vagy egyéb lapos kenyeret. A mostani dahlhoz teljes kiőrlésű chapatit kínáltam:
Hozzávalók 4-6 fő részére:
- 2 nagy fej hagyma
- 2 ek ghí vagy vaj/margarin
- 2 db sárgarépa
- 1 db padlizsán
- 3 szál szárzeller
- 1 doboz darabolt konzerv paradicsom
- 4 gerezd fokhagyma
- 25 dkg lencse
- 35 dkg arany laskagomba
- 1 ek sűrített paradicsom
- 1 l zöldség alaplé
- 1 tk kurkuma
- 1 tk római kömény
- 1 tk fehéj
- 1 tk gyömbér
- 1 db chili - opcionális, de nagyot dob rajta :)
- só, bors
- koriander/petrezselyem
Elkészítése:
A (tisztított) vajon futtassuk meg a felkockázott hagymát, fokhagymát, majd a szintén kockára vágott répát, valamint szárzellert. Ha már kezd pirulni, jöhet az apróra vágott gomba, a felkockázott padlizsán és a fűszerek. Ezt is pirítsuk össze. Most a paradicsomnak és a sűrített paradicsomnak jön el az ideje. Az egészet sózzuk, borsozzuk, majd öntsük fel az alaplével. Forraljuk fel, majd tegyük bele a lencsét és főzzük takarék lángon további 40 percig. Ennyi idő alatt a lencse megpuhul és beledagad a lébe ás egy sűrű, fűszeres, ízletes csodát kapunk.
Tálaláskor szórjuk meg felaprított korianderrel, de ha nem szeretitek, akkor petrezselyemmel. Chapatival (india kenyere, ami csak lisztből, sóból, vízből készül) kínálom.
Mennyei ízbombák a szánkban, sűrű, laktató ínyencség jellemzik ezt az ételt. Valóban csodás. Muszáj kipróbálni. Ennyivel máris az asztalunkra idézhetjük Indiát! :)
Jó étvágyat hozzá!
Posztjaimat megtaláljátok a FaceBook oldalamon, és az Instagramon is.