Miután kissé enyhült az idő, így már bátran merem ajánlani, hogy kapcsoljuk be a sütőt és készítsük el ezt az ízeiben olyan telt, gazdag egytálételt. Igen, tudom... Megint egy egytálétel. De mit csináljak, ha vonzódom a könnyen elkészíthető, nem pepecselős munkával elkészített ételekhez? Mert ez megint egy ilyen. Összekészítem az alapanyagokat, beteszem egy edénybe és irány a sütő. Ott meg - igaz, legalább 2 órán keresztül - csak sül magában, fő magában, hogy a végén egy igazi ízorgia kerüljön az asztalunkra.
De nézzük, miről is van szó. Kicsit kevertem a libanoni, a magyar és a német konyha sajátosságait. Azt gondolom, hogy egy-egy ilyen fúzió olykor fantasztikus eredményeket szül.
Először is jófajta marhalábszár az alap, hozzá sok zöldség, arab fűszerkeverékkel és a végén a GŐZGOMBÓC! A gőzgombóc, ami megint csak egy méltánytalanul elfeledett, vagy csak sós ételeknél ritkán használt csoda. A gőzgombóc, ami akkor tökéletes, ha könnyű és légies.
Persze van ennek is lassabban (kelt tésztás), és van a gyorsabb (sütőporos) verzió. Az utóbbit választottam :)
Az eredmény magáért beszél (szerintem):
Hozzávalók 4-6 személyre
a raguhoz:
- 1 kg marhalábszár
- 0,5 kg sárgarépa
- 0,75 kg cukkini - megmosva, de nem megpucolva!
- 1 nagy fej (lila)hagyma
- só, bors
- arab fűszerkeverék (fűszerpaprika, őrölt szerecsendió, római kömény, koriander, fahéj, szegfűszeg, kardamom)
- 1 tk méz - opcionális
- chili paprika
- kevés zsiradék/olaj
- 0,5 l víz
a gőzgombóchoz:
- 20 dkg liszt (gm diétánál Schar Mix-B)
- 2 ek parmezán vagy más kemény sajt (opcionális)
- 2 tk sütőpor
- 1 mk cukor
- só
- 5 dkg vaj / lm vaj
- 2 dl tej (lm diétánál vízzel pótolhatjuk)
Elkészítése:
Egy (öntöttvas) lábosba tegyünk némi zsiradékot, majd a felkockázott hagymát. Jöhet a szintén kockázott marhalábszár és a zöldségek. Soknak tűnhet a cukkini, de ennek a mennyiségnek a fele szét fog főni a főzési idő alatt, ezzel egy sűrűséget, testességet ad majd az ételnek a hús kifövő áldásos szaftja mellé. És akkor most fűszerezhetünk! Ne legyünk szemérmesek, használjuk bátran a keverékünket, amit készen is megvásárolhatunk, de mi magunk is összeállíthatjuk otthon.
Ha ezzel elkészültünk, tegyük rá a fedőt és toljuk be a sütőbe, kb. 1,5 órára.
Fontos! Öntöttvas edényeknél nem szabad előmelegíteni a sütőt!!!
Ezalatt egy keverőtálban öntsük össze a lisztet, reszelt sajtot, sütőport, cukrot és sót. Keverjük össze alaposan, majd adjuk hozzá a vajat és a tejet. Ne dolgozzuk ki teljesen! A galuskához hasonló, de nem ragacsos, a nokedlinél tömörebb textúrájú tésztát kell kapnunk.
Ha eltelt a ragunak szánt 1,5 óra, akkor gombócokat formázzunk és tegyük a ragu tetejére körbe. Lehet kisebbeket és nagyobbakat is formázni, én most a nagyobbak mellett döntöttem. Mindenképpen hagyjunk helyet a gombócok közt, mert kell a hely ahhoz, hogy be tudjon dagadni a tésztánk.
Toljuk vissza a sütőbe az edényt (fedővel) és kb. 10-15 percet gőzöljük még 200 fokon, amíg a gombócok szépen megnőnek, megfőnek. Ekkor kivesszük a sütőből, és máris tálalhatjuk így, egyenesen az edényből. Csábító látvány, szépen mutat az asztalon.
Jó étvágyat!
Posztjaimat megtaláljátok a FaceBook oldalamon, és az Instagramon is!