Durvítsunk! Csapjunk bele! Kimondom: PACAL! Valószínűleg többeken a hideg fut végig. Vagy azért mert már belegondolni se mernek, annyira nem bírják ezt a cuccot, vagy azért mert kéjes borzongás keríti hatalmába ennek a finomságnak hallatán.
Bevallom, kora ifjúságom óta (apai sugallatra és példamutatásra) odavagyok a pacalpörköltért. Csak a későbbiekben kóstoltam és lettem rajongója a pacallevesnek, amit először Erdélyben ettem (pacalcsorba), majd Olaszországban, ahol igencsak dívik a fogyasztása. De említhetném Spanyolországot, Portugáliát, Svájcot és Németországot is. Persze minden ország másképp szereti. A németek persze szeretik savanyítani, Svájcban rakott, tejszínes, sajtos változatban kedvelik igazán. A spanyolok, portugálok leginkább sütik. Vagy rántják. Na, én ez utóbbit próbáltam ki. És őszinte leszek, nem okozott csalódást, ahogy még sosem. Szóval, próbáld ki! Szerintem... :)
Hozzávalók:
- 1-1,5 kg pacal EGYBEN!
- 1 fej vöröshagyma
- 5-6 szem szegfűbors, só, feketebors, babérlevél
- 2-3 ek ecet
- tojás
- liszt (gm diétában rizsliszt)
- zsemlemorzsa (gm diétában - gm morzsa)
- olaj
Elkészítése:
A pacalt tegyük fel főni egy nagyobb lábosban, a hagymával, ecettel és a fűszerekkel. A szegfűborsot kissé törjük meg a kés lapjával. Lobogó vízben főzzük kb. félórát, majd, alacsonyabb lángon további 1,5 - 2 órát. Egészen addig, amíg meg nem puhul. A főzési idő erősen függ a pacal minőségétől és milyenségétől.Mert ugye van előfőzött verzió is, bár azt hiszem az csak csíkozott formában. Egy jó tanács: hiába csábít a hófehér pacal, NE azt válasszuk! Az ugyanis valószínűleg hipózott fajta. Tudom, hogy a kicsit szürkébb nem annyira megnyerő, viszont természetes. És mennyi mindennel vagyunk ezzel így...
Na, szóval. Miután megfőtt a pacal, hagyjuk kicsit kihűlni, hogy dolgozzunk tudjunk vele. Vágjuk fel darabokra (kb. 4-5 cm X 7-8 cm), persze bármilyen forma megfelelő, amit csak szeretnénk, de ez tűnik olyan méretnek, amivel jól lehet dolgozni, és elfogyasztani is egyaránt. Utána jön a mezei panírozás, DUPLÁN, majd forró olajban történő kisütés. Az eredmény egy ropogós bundában egy puha, fűszeres, ízes pacal. Igazán különleges. Tálaláskor szórjuk meg sópehellyel,. Citrommal vagy ecetes lilahagymával kínáljuk!
A szegfűborsos, ecetes, sós, borsos, babérleveles lében nagyon kellemes aromát kapott pacal igazán pikáns, de nem túl markáns. Azt javaslom, hogy bátran próbáljunk ki új dolgokat, olykor meglepődünk, milyen jól tettük, hogy megtettük! :)
Jó étvágyat!